Пам'ятка для користувачів

Порівняльний аналіз ОС



 Короткий огляд кожної ОС

Обидві операційні системи призначені як персональних систем, такweb-серверов, обчислювальних кластерів тощо. п.
WindowsNT вдалося завоювати першість на настільних і персональних системах (близько 90 відсотків % настільних комп'ютерів) тоді як Linux популярнаweb-серверах, обчислювальнихкластерах й у суперкомп'ютерах (50-90 %).
Ці системи відрізняються в що у основі їхніх філософії, вартості, простоті використання, зручність і загальну стабільність. За умов їх порівнянні доводиться брати до уваги коріння, історичні чинники та спосіб поширення.
Характеристики двох систем
Windows і Linux важко порівнювати однакові через наступних чинників:
- Linux — це певна ОС, їх понад 600, у тому числі ті, які відрізняються одна від друга значно, і деякі зовсім небагато, ще, на популярні дистрибутиви може існувати до 100 [версій];
- Одне слово Linux можуть позначатися різні поняття. У окремих випадках це ядро ОС, за іншими випадках — повноцінні операційні системи в дистрибутиві з графічним інтерфейсом ;
- Обидва порядку систем поставляються у різних конфігураціях. Особливо Linux, на яку дуже багато варіантів, окремі призначені для вузьке коло завдань;
- Ціна і широта технічної підтримки різняться в різних постачальників, соціальній та залежність від версії і дистрибутива;
- Виробники устаткування можуть встановлювати додаткове ПО з операційній системою, що робить доступні функції системи різноманітніший. Іноді вони просто спонсорують продавця, знижуючи ціну продукту для користувача;
- Дані, одержані від маркетингових підрозділів, й одержують результати тестування можуть розходитися;
- Microsoft поширює Windows під різними ліцензіями (закритими).Дистрибутиви Linux, зі свого боку, можуть утримувати проприетарні компоненти 

Таблиця 1 - Популярність на настільних комп'ютерах:

Windows Seven


Linux

Частка під час продажу комп'ютерів (OEM) Встановлюється на всі продавані настільні системи Перевстановлюється на небагато які й систем. Наприклад,Ubuntu на комп'ютери Dell іSysytem76,SUSE Linux за комп'ютерами марки LenovoThinkPads, MSI.
Віконніменеджери/графічне середовище Спочатку лише системний віконний менеджер. Графічна оболонка необхідна до роботи основної маси програм, і її відмова веде спричиняє порушення функціонування. Є низка програм, які працюють без використання графічної оболонки, але служать вони для технічного обслуговування системи (наприклад, відновлення працездатності). Серед робочого столу:GNOME,KDE та інші. Безліч віконних менеджерів:Openbox,Fluxbox, та інші. Графічна оболонка не критична до роботи ОС, вони можуть переключатися в текстовий режим.Удаленное управління здійснюється, зазвичай, черезSSH,VNC іXDMCP. Використовуються «віртуальні термінали», що дозволяє уникнути перезавантаження системи у разі однієї з терміналів.
Командний рядок Командний рядок існує, але має обмежено функціональністю. Базується на MS-DOS, наслідуючи її скромні можливості, мало змінилися з 90-х років. Розроблено потужний командний процесор WindowsPowerShell, який реалізує деякі можливості командної рядки UNIX, заснований на .NETy . Функції відновлення чи настроюванні можуть виконуватися з командної рядки. Командний рядок дозволяє досвідченому користувачеві повністю перелаштувати всі функції ОС. Існує безліч утиліт до виконання спеціалізованих функцій, тісно інтегрованих з системними і прикладними програмами. Функції відновлення чи їх настроюванні можуть виконуватися з командної рядки.

Таблиця 2 - По інсталяції

Windows Seven

Linux

Розмір інсталятора Зазвичай, один компакт-диск (Windows 7 — 1 DVD). Від однієї дискети за кілька DVD дисків.
Простота установки Windows 7, досить просте встановленні. Дуже варіює між дистрибутивами переважно через різного рівня попередньогоконфигурирования. Існують варіанти зі зручними та графічної інсталяцією, (>SuSE,Mandriva,Ubuntu,Fedora та інших.) і варіанти зинсталляторами через меню (>Debian,Vector Linux,ArchLinux,Slackware), та деякі дистрибутиви вимагають копіювання і компіляції вихідних текстів (>Gentoo). З іншого боку, є можливість повністю скомпонувати систему із вихідних кодів, не вдаючись до менеджерам установки програмного забезпечення (LinuxfromScratch).
Час, затрачуване на установку Заявлене час становить близько години (до 1030 хвилин для Windows 7, залежно від потужності комп'ютера). · Від 6 хвилин до часу й більш, залежно від обсягу установлюваного ПО, поставленого з дистрибутивом. У середньому становить 630 хвилин для поширених дистрибутивів.
·Компиляция повної системи із вихідних кодів можуть виконати, залежно від потужності процесора, протягом кількох годин чи за кілька днів.
Встановлене програмне забезпечення Кілька програм до роботи з мультимедіа і мережею інтернет (браузер Internet Explorer, програвач Windows MediaPlayer, текстові редакториNotepad,WordPad, графічний редакторPaint), поштовий клієнт Outlook Express. Є безліч програм найбільш різних завдань: мультимедіа, графіки, Інтернету, офісної роботи, ігор, і навіть системні утиліти і висуваються додаткові візуальні оболонки. Але через недостатньою відкритості форматів файлів власницьких продуктів для Microsoft Windows існує низка проблеми з сумісністю форматів файлів між такими продуктами й вільними додатками.
Додаткове ПО Величезний вибір власницьких та вільно розповсюджуваних програм (Однак централізованого сховища який буде необхідний роботи вільного ПО, підтримуваного виробником ОС). Зазвичай, вони поставляються з усіма потрібними бібліотеками, встановлюються з допомогою спеціальноїпрограмми-инсталлятора. Хоча уwindows є власна системаустановки/удаления програм, багато програм встановлюються унікальнимиинсталляторами. Великий вибір розповсюдження програм, тож вибір невеликий комерційних. Проте задля низки завдань додатків набагато менше, ніж для Windows, або їх відсутні. Створено версії деякихWin32-программ для Linux. Програми, включені в офіційні дистрибутиви та йогорепозитории, встановлюються переважно варіантів з допомогою спеціальної програми дляустановки/удаления програм, які забезпечують наявність необхідних бібліотек (систему управління пакетами), або ручний компіляцією із вихідних кодів з її пошуком необхідних бібліотек (у разі рідкісних програм.
Підготовка диска За умовчанням встановлює тільки на себе, затираючи можливість запуску інших ОС. Розділи з «рідний» файловій системоюNTFS легко можуть бути розширені і зменшено (під 7 зменшити розмір розділу можна системними засобами). У цьому графічна програма з цією завдання має меншимфункционалом, ніж утиліта командної рядки. Можливо динамічний поділ диска (>DynamicDisks). Можлива установка кількох операційними системами. У багатьох дистрибутивів є можливість запуску повноцінної системи з компакт диска, отже працювати з усіма функціями, включаючи потужну графічну утилітупереразметкиGPartEd, працюючу з великим набором файлових систем, включаючиNTFS. Динамічні диски підтримуються з допомогоюLVM чиEVMS, часто поставлених разом із дистрибутивом.
>Программа-загрузчик Може завантажувати операційні системи сімейства WindowsNT/9x за вибором користувача (>NTLDR), але з Linux й інші системи. І тут доводиться вдаватися рештизагрузчикам, таких якGRUB. Може завантажувати операційні системи з вибору користувача з допомогою вбудованих менеджерівGRUB чиLILO.[36] Також є кошти безпеки (наприклад запит пароля), яких узагрузчике Windows.

Таблиця 3 - По зручності використання коштів і наявності особливих режимів

Windows Seven

Linux

Схожість з різними версіями Між різними версіями зберігається високий рівень подібності в інтерфейсі. Але у випадку WindowsServer 2008 з'явилися значну різницю в інтерфейсі, особливооснасток(snap-in) адміністрування. З іншого боку, є розбіжності у інтерфейсах Windows XP іVista, кілька що утрудняють перехід з-поміж них. Залежно від дистрибутива, його версії, графічної оболонки, та програм, робота інтерфейсу може бути різною. Проте, доступно безліч настройок, і користувач може переносити їх із версії в версію.
Подібність між програмами Усі програми, випущені Microsoft до одного і той період, йдуть єдиним принципам побудови інтерфейсу. Перенесення нових програм під старі версії системи, втім, може порушувати однаковість (наприклад,IE7 чиWMP11). Програми, такі принципамKDE іGNOME за певний період, успадковують єдині принципи. Проте, безліч незалежних програм коштуватиме їм не відповідати. Робляться спроби створити графічні бібліотеки, будують інтерфейс за принципамиGTK+,Qt тощо. буд.
Подібність процедури відновлення програм, тож ОС В усіх життєвих останніх версіяхwindows використовується процедура автоматичного отримання оновлень і «латок» для ОС, драйверів і програм, випущених Microsoft. Сторонні програми повинні самі підтримувати процедуру відновлення. Є кілька програм у загальне управління відновленнями. Системи управління пакетами містять кошти на автоматичного відновлення програм (самої ОС і встановлених користувачем). Як джерела оновлень зазвичай служатьрепозитории дистрибутивів і окремих проектів.
Налаштування Вихідний код то, можливоприобретен для суворо обмежених цілей, крім того, програми сторонніх розробників можуть змінювати системні настройки. Інакше кажучи, можливо випадкове порушення ліцензійну угоду. Весь код системи доступний модифікації. Більшість сторонніх програм також надає вихідний код.
Особливі можливості Обидві системи дозволяють налаштувати особливі режими управління комп'ютером, такі як укрупнені шрифти, читання написів вголос, повільне натискання клавіші та інших.


Позитивні й негативні сторони кожної ОС

Почати з позитивного системи Linux, серед яких би я виділив:
1) Відсутність найстрашнішої небезпеки комп'ютера загалом – вірусів. У сімействі операційними системамиUnixLinux, система безпеки реалізована кардинально іншим чином, лише на рівні ядра системи, а чи не лише на рівні сторонніх додатків. На КОЖНЕ важливе системне дію потрібно запровадити пароль адміністратора (>root);
2) Найчастіше установка Linux не доставляє цілком клопоту не матимете, на неї припадає максимум 30 хвилин – 1 годину (залежно від дистрибутива);
3) Порівняльне швидкодія системи – можливість виконання відразу кількох завдань одночасно без «зависання» комп'ютера (мається на увазі в консолі);
4) З особистого досвіду і досвіду знайомих – швидша і адекватна робота у локальної мережі й зовнішньої мережах;
5) Стабільність і гнучкість ОС, реєстр конфігурацій не засмічується, а всю інформацію зберігається у вигляді текстових файлів, що ні «гальмує» роботу системи;
6) Розмаїття дистрибутивів ірепозиториев з набором ігор під Linux ісофта про всяк вибір;
7) Можливість запуску Windows програм, у режиміемуляции Windows.
Мінуси Linux:
1) деякі прогалини у ПО, бракує програм на вирішення вузькопрофільних завдань, наприклад, немає повноцінного аналога програмAdobe Photoshop,Autocad іт.д.(аналоги Windows програм, у Linux);
2) нерідкісне явище проблеми із підтримкою зовнішніх й міністром внутрішніх пристроїв (принтерів,сканнеров);
3) слабка поширеність серед користувачів, які боятися змінити свої звичкам, вироблених в Windows.

Основні плюси ОСWindows7:

1) Почнемо зі споживання ОС Windows 7 ресурсів комп'ютера. Компанія Microsoft для 32-бітних рекомендує 1-Гц процесор, 1Гб ВП, 16Гб, відеокарта 128 МБ, а 64-бітних 1-Гц процесор, 2Гб ВП, нагромаджувач обсягом 20 Гб відеокарта 128 МБ. Як кажуть, заявлені вимоги практично аналогічні вимогам ОСVista. Однією з великих мінусів WindowsVista було те, що інтерфейс Aero споживав дуже багато ресурсів заліза, о 7-й версії цю проблему практично усунуто.
2)Панель завдань нової ОС Windows 7 дає можливість кращого перегляду, має кількість функцій, які допомагають користувачам прискорити процес управління додатками і вікнами. А загалом інноваціїПанели завдань можна лиш вітати, хоча кордону навколо активних додатків ледь помітні.
3) У Windows 7 знято проблема попередньої ОС щодо настройки безпеки користувача (що дуже сильно заважала нормально і конструктивно працювати), нині у ОС з'явилося 2 проміжних параметра, що б'ють тривогу, лише коли програма змінює параметри установки.
4) У ОС Windows 7 з'явилася нова функція – "Бібліотеки", що надає віртуальні папки для документів, музики, фотографій і відео, замінить застарілу функцію "Мої документи".
5) Безсумнівним плюсом Windows 7 є підтримкаmultitouch-ввода (під час роботи на сенсорному екрані, користувач бачить версію меню з не меншою точністю навігації), і навіть "центр мобільності".
6) Інтерфейс новинки від Microsoft вродливий і зручний. Це що основні позитивні моменти, які кинулися око за днів експлуатації Windowsseven.

Основні мінуси ОС Windows 7:

1) Нова функціяHomeGroups – це спосіб ділитися папками повнимимедиафайлов і розповсюдження документів між комп'ютерами через мережу не доведено "до розуму": замість дозволяти користувачеві самому вказувати пароль під час установки, функція привласнює пароль самостійно (що дуже незручно).
2) На жаль в Windows 7 не передбачено відновлення з Windows XP.Пользователям XP може допомогти утилітаEasy Transfer, але він працює тільки з перенесенням персональних настройок. Програми і софт доведеться встановлювати на ПК наново.
3) Проблеми у роботі очікуються такі: несумісність драйверів (хоч і заявлено, що вони підходити відVISTA) чи іншого ПО (особливо ">программ-старушек", чимало з яких ще не встигли оновиться і поVISTA - хоча, можливо розробники і хотіли цього).

 Порівняльний аналіз

Різні організації вибирають Linux через фактів. Повертаючись до цієї теми фактів про Linux, слід зазначити, що Linux справді є надійної, гнучкою та високоефективної ОС. Ось лише кілька характерних прикладів застосування:
· відділ потребує Web чи e-mail сервері, і Linux дозволяє вживати непотрібні 386 машини цієї мети.
· команді (наприклад, під час виробництва комп'ютерної графіки для фільмуTitanic) потрібні ефективні в ціновому відношенні обчислення, навіщо створюється високоефективний обчислювальний комплекс.
· інженери проводять багато годин за клавіатурою переходять із Windows на Linux, роздратовані постійної необхідністю перезавантаження.
· інтернет-провайдери (ISP) переходять із Windows на Linux, через кращої керованості останнього,24x7, з обслуговування десятків тисяч користувачів.
Windows Seven, з іншого боку, традиційно тримала рамку першості, коли була потрібна простота використання, легкість установки, прогнозованість обслуговування, і кількість додатків. Але це відмінності, схоже, стираються. Багато організації воліють підтримку, яку забезпечуєRedHat чи жодній іншій постачальник Linux, підтримці Microsoft.
Зараз Linux краще, ніж Windows справляється із установкоюplug-and-play пристроїв. Робочий стіл Linux можна налаштувати, що він виглядав як як Windows, а й можна запускати пакети додатків, котрі за функціональності еквівалентні Microsoft Office. Реалізація нових стандартів, і протоколів відбувається раніше у Linux. Це тому, що вихідний код легко доступний, латки, для недоліків у апаратурі, для Linux іноді виходять у того самого дня.
Windows залишається кращою в часто. Для організацій, яких вона влаштовує, тих, хто маєсовместимое чи достатньо потужне апаратне забезпечення, і особливо тих, хто потрібно було наActiveX й інші власні протоколи Microsoft, Linux дасть великих переваг.
Наприклад, команда розробників WiredHotBot, підтвердила, що вони пожертвували надійністю і ефективністю у недалекому перехід до Windows, але зробивши це має доступу до низки нових технологій Windows.
Windows хвалитьсярепликацией служби каталогів, криптографічним АПІ з експортної ліцензією, обробкою транзакцій, та низку інших новинок.
Конкретна система підходить оптимальним чином, чи виявляються її вади. Безглуздо казати про перевагах ОС абстрактно, окремо від розв'язуваних завдань.
Укладання
 У кожній операційній системі як зазначено вище є свої позитивні й негативні боку. Як Windows Seven, і Linux «хороші» власними силами. Фірма Microsoft зробила акцент на простоті використання ОС користувачами з допомогою графічних уявлень.
Windows підійде людям, яким потрібен мультимедійний центр (музика, кіно, інтернет, гри). І, кому потрібен недорогий не надто складний використання комп'ютер до роботи.
Linux, та й взагаліUNIX-подобние системи – найкращий варіант для серверів. Професіонали (програмісти, хакери, системні адміністратори) люблять ці системи за високу гнучкість і надійність.
По займаному місцеві дискового простору коли лишити «голу» операційну систему, то Windows Seven усе ж займати 8Гб пам'яті, тоді як Linux –2Гб.
Вибір ОС кожному необхідно зробити самому, користувач повинен оцінити свої навички, вміння і, також оцінити ті вимоги що він хоче використовувати від комп'ютера.



Комментариев нет:

Отправить комментарий